MENU

Strona główna

Śmierć - prawda czy fikcja?

Życie po śmierci w epokach

Reinkarnacja

Wywiady

Sonda uliczna

Motyw śmierci w sztuce

Autorzy

        
 

Śmierć - prawda czy fikcja?

 

   W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie niematerialną częścią Świata. Ludzie zastanawiają się, czy będą mogli znów ujrzeć swoich bliskich, którzy już opuścili ten świat oraz, czy będą żyć w miejscu bez cierpienia i bólu. Po okresie, gdy umieranie było tematem tabu, zaczęły się otwarte dyskusje związane ze śmiercią i jej następstwami. Nie tylko nas intryguje ten temat. W przeszłości, Egipcjanie mięli bogate wyobrażenia życia po śmierci. Właśnie dlatego mumifikowali  zmarłych i wybudowali wspaniałe piramidy, dziś okrzyknięte jednym z cudów świata. Wart wspomnieć o chrześcijańskiej Europie, w której społeczeństwo tak bardzo wierzyło w Boga, że podporządkowywało Mu całe swoje życie, by osiągnąć zbawienie. Niektórzy uważają rosnące zainteresowanie śmiercią za skutek ludzkich tragedii, wojen lub kataklizmów, które wywołują zwątpienie w możliwość szczęśliwego bytowania na Ziemi. Z tego powodu człowiek ucieka się do wiary głoszącej nieustającą radość oraz brak cierpienia w innym świecie.

   Czy Zycie pozagrobowe występuje w niemalże każdej kulturze, to tylko ludzki wymysł, czy też można je udowodnić? Są ludzie, którzy za niepodważalny dowód uważają relacje osób przeżywających śmierć kliniczną. Środki masowego przekazu niejednokrotnie emitują wywiady z osobami, które przeszły ten stan. Mówią one najczęściej, o tym że widzieli obrazy ze swojego życia, bliskich, jasne światło lub nawet Jezusa. Naukowcy twierdzą, iż te wizje są ukryte głęboko w naszej podświadomości i dlatego  w chwili zatrzymania funkcji życiowych możemy je ujrzeć.

   Kolejną rzeczą godną uwagi jest działalność osób, określanych mianem mediów. Są to ludzie pośredniczący między światem żywych, a martwych. Medium potrafi wprowadzić się w trans. Podczas niego dusza tej niezwykłej osoby opuszcza ciało i zastępowana jest przez ducha zmarłego, który używa medium jako narzędzia do komunikowania się. Uważa się, że duch przemawia ustami wprowadzonej w trans osoby, bądź prowadzi jego rękę, aby zapisać wiadomość (pisanie automatyczne).

  Naukowcy, do tej sprawy również podchodzą sceptycznie. Trans spirytystyczny to w rzeczywistości odmienny stan hipnozy, podczas którego medium reaguje na sugestie osób biorących udział w seansie, dzięki czemu może wykreować inną osobowość, w którą wciela się bardzo realistycznie.

   Jednej rzeczy jednak nie udało się uczonym ustalić…Ludzie biorący udział w seansie spirytystycznym, aby potwierdzić tożsamość ducha, pytają medium o jego doświadczenia za życia, które zna tylko rodzina i przyjaciele. W takim przypadku „duch” odpowiada prawidłowo. Nasuwa się więc pytanie- w jaki sposób medium mogłoby się tego dowiedzieć? Dla wielu jednym logicznym wytłumaczeniem jest istnienie świata zmarłych.

   Doświadczenia pozacielesne mogą być kolejnym dowodem na istnienie życia po śmierci. Jest to szczególny rodzaj przejścia, który może zmylić niejednego „niedowiarka”. Podczas nich człowiek odnosi wrażenie, że unosi się ponad własne ciało i ogląda z góry aktualne wydarzenia, a nawet widzi samego siebie. Przeżycie to nierzadko bywa na tyle mocne i przekonujące, iż podlegający mu człowiek doznaje uczucia posiadania odrębnej, uniezależnionej od ciała indywidualności. Doświadczenia pozacielesne pojawiają się najczęściej podczas sytuacji kryzysowych, takich jak narkoza lub ciężki uraz. Uważa się więc, że jeżeli duch może opuścić ciało np. podczas operacji, to na pewno sam potrafi egzystować po śmierci.

   Parapsychologia przypisuje to zjawisko percepcji pozazmysłowej, czyli złożonym procesom psychiczno- umysłowym, przebiegających na poziomie czuciowo- ruchowym i znaczeniowo- czynnościowym; selektywny odbiór bodźców i informacji zależnych od doświadczeń jednostki. Człowiek potrafi przekazywać na odległość wiadomości przez kanał niezależny od tradycyjnych organów zmysłowych.

   Zjawy i przewidzenia również zalicza się do doświadczeń, w których szuka się dowodów na istnienie życia pozagrobowego. Wiele osób twierdzi, że widziała ducha- postać stojącą często we mgle, o zamazanych konturach, po chwili znikającą. Według stereotypów zjawy pojawiają się w starych, opuszczonych domach, zamkach cmentarzach. Mija się to jednak z prawdą, gdyż duch najczęściej widywane są w zupełnie zwyczajnych miejscach, takich jak nowoczesne mieszkania, ogrody lub parki.

   W jakim celu duchy zmarłych miałyby przybywać do żywych? Jedna z teorii głosi, że powodem tajemniczych spotkań jest chęć przekazania przez zmarłego wiadomości. Więc jeśli kiedykolwiek zobaczysz zjawę to najprawdopodobniej będzie to twój bliski krewny, bądź przyjaciel.

   I w tym przypadku realiści nie dają za wygrana. Uważa się bowiem, iż człowiek, który zobaczył zjawę pod wpływem silnych emocji lub środków odurzających, bądź  zmarły przyśnił mu się i po przebudzeniu nie odróżnił snu od rzeczywistości.

   Nie trudno dojść do wniosku, że każdy przedstawiony przez nas argument ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wszystko zależy od  przekonań, religii lub sposobu patrzenia na świat. Nie możemy zatem odpowiedzieć na pytanie- czy życie pozagrobowe jest prawdą, czy też fikcją. Prawdopodobnie dowiemy się tego dopiero po naszej własnej śmierci…